top of page

מאמרים בעיתונות משנת 2014

29/12/2014

?מה צופנת בחובה 2015

אל תקשיבו לרואי השחורות. גם השנה הקרובה תהיה ירוקה

 

למרות כל התחזיות האפוקליפטיות שבר השנה שוק המניות האמריקאי שיאים חדשים וכפי שרבים הימרו הניב תשואה עודפת משמעותית של פני שווקי גוש האירו, יפן ואפילו ישראל. הדולר ביסס את מעמדו כמטבע החזק בעולם. שער הדולר אינדקס זינק בשנה החולפת ב 12.5%. גם לעומת השקל זינק הדולר ב 13% ומי שהגדיל חשיפה למטבע על חשבון השקעות שקליות וכמובן צמודות למדד, נהנה מעודף תשואה משמעותי.

 

22/12/2014

המוסדיים מהמרים במט"ח

מן הראוי שהמפקחת על הביטוח ושוק ההון תשים עין

 

סוף השנה בשוק המט"ח המקומי מתאפיין במשחק פינג פונג בין מספר גופים מוסדיים שהחליטו כנראה ששער 4 שקלים לדולר או קרוב אליו הוא שער מספיק טוב למכור דולרים על מנת להגן על השקעותיהם בחו"ל; מספר בנקים זרים ושחקנים מקומיים שממשיכים לתחזק את הפוזיציות השקליות שלהם; לבין בנקים ושחקנים אחרים שמעריכים כי השקל ימשיך להיחלש בשנה הבאה ויתאים את עצמו למגמה העולמית של דולר מתחזק מול סל מטבעות. מי ינצח? רמז בסוף הטור.

15/12/2014

עוד חוזר הניגון

הורדת הדירוג לצרפת - זה מה שיבשר על חזרת הדובים?

 

ביום שישי בישרה לנו סוכנות הדירוג פיץ' על הורדת הדרוג של צרפת. תחזית כלכלית חלשה וצמיחה בקצב איטי יותר מממוצע גוש האירו היו הגורמים להחלטה. צרפת נחשבת לאחת הכלכלות החזקות יותר בגוש והורדת הדרוג רק מצביעה על עומק הבעיה בגוש האירו המדמם.

08/12/2014

הציבור מטומטם, והוא ישלם

הפראייר הישראלי שמשלם הון כדי לגור בדירה מעופשת בת"א, ישלם כל מחיר גם על בילוי בעיר

 

איזה שבוע מדהים היה לנו, תודו. שבוע שבו הממשלה הגרוטסקית בתולדות מדינת ישראל מתפרקת, שבוע בו הבנו שכל ההטבות להן ציפינו ייאלצו לחכות קדנציה נוספת, שבוע בו הדולר נוגע ב-4 שקלים, וכמובן שבוע בו בעל בית-הקפה "נינה" בנווה צדק נתן לנו להבין ש-22 שקל לבקבוק סודה זה סבבה לגמרי.

30/11/2014

היציאה מתכנית הרכישות

מכאן ואילך יהיה קשה הרבה יותר לשחק במגרש המשחקים המקומי

 

ביום ה' זעקו כותרות העיתונים - בנק ישראל התערב בשוק המט"ח ורכש דולרים. וואוו ! איזו הפתעה! אז כותרות לחוד ומציאות לחוד וזה הזמן לעשות סדר. בנק ישראל מתערב בשוק כאשר להגדרתו השוק אינו מתנהג בצורה רציונלית ובעברית קלה, כאשר ספקולנטים גורמים לתנועות חריגות.

10/11/2014

ראלי סוף שנה

משקיעים מפה יזרימו כסף לשווקים בחו"ל, ובעיקר לארה"ב

 

יהיה לא יהיה? הסטטיסטיקה מגויסת תמיד לטובת המאמינים ב"ראלי" סוף שנה בשווקים. הסיבות שתומכות בראלי לקראת סוף 2014 הן כמובן שיפוץ התשואות לו אחראים הגופים הפיננסים הגדולים יחד עם אותן סיבות שגרמו לשנת שיאים במדדי המניות - ריבית אפסית במרבית השווקים הדומיננטיים, היעדר אלטרנטיבות וכמובן תכניות ההקלה הכמותית. ארה"ב אמנם סיימה אולם בריטניה ממשיכה, יפן מתגברת וכפי שצפינו כאן בשבוע שעבר גם גוש האירו מרחיב.

03/11/2014

אור ירוק להקלה כמותית באירופה

היפנים הפתיעו, דראגי מתמהמה, ואצלנו - תשכחו ממכירת דולרים

 

ביום שישי שעבר, הפתיעו היפנים את השווקים כשהכריזו על הגדלה מסיבית של תכנית ההקלה הכמותית שלהם, במטרה לעודד את הכלכלה. יעד האינפלציה לא הושג, ומבחינת היפנים זה בדיוק הזמן להעלות הילוך בתכנית ההקלה הכמותית.התוצאה הייתה הכרזה על הגדלת היקף רכישות האג"ח ל-727 מיליארד דולר בשנה.

27/10/2014

?ארבעה שקלים לדולר

גורם שהשפיע על התיסוף היה הגנות יתר של הגופים המוסדיים

 

 

עוד לא חלפו שלושה חודשים מאז החל פיחות השקל וכבר חצינו שני מחסומים פסיכולוגיים 3.5 שקל לדולר תוך מספר ימים ו-3.65 שקל לדולר תוך חודשיים. הראשון נשבר מהר מאוד לאחר שבנק ישראל שלח איתות ברור לשחקנים כשהתערב ביום שישי לאחר שעות המסחר. השני החזיק מעמד בסיבובים קודמים אולם נשבר די בקלות.

ביום שישי האחרון הגענו למחסום השלישי – 3.80 שקל לדולר, שטרם נשבר. האם נאמרה כאן המילה האחרונה? לדעתי לא.

Please reload

bottom of page